SCC playoff results

TODAY IN THE SCC: Saturday, Oct. 31 – Fall Playoff Results/Schedule

Boys Soccer

Quarterfinals – Saturday, Oct. 31

#8 Hamden 0, #1 Daniel Hand 0 (Hamden advanced via penalty kicks, 5-4)

#5 Shelton 2, #4 Guilford 0

#2 Fairfield Prep 2, #7 Wilbur Cross 0

#6 West Haven 5, #3 Cheshire 0

Semifinals – Monday, Nov. 2 @Higher Seeds

#6 West Haven at #2 Fairfield Prep – 4 p.m.

#8 Hamden at #5 Shelton – 7:30 p.m.

Championship Game  – Wednesday, Nov. 4 @East Haven HS – 5 p.m

Girls Soccer

Quarterfinals – Saturday, Oct. 31 @Higher Seeds

#8 Mercy 3, #1 Guilford 1

#4 Shelton 3, #5 East Haven 2 (OT)

#2 Lauralton Hall 1, #7 Sheehan 0 (Friday, Oct. 30)

#6 Daniel Hand 2, #3 Amity Regional 0 

Semifinals – Monday, Nov. 2 @Higher Seeds

#6 Daniel Hand at #2 Lauralton Hall – 2:45 p.m.

#8 Mercy at #4 Shelton – 5:30 p.m.

Championship Game – Wednesday, Nov. 4 @East Haven HS – 7 p.m.

Field Hockey

 Quarterfinals – Friday/Saturday, Oct. 30-31

#1 Lauralton Hall 2, #8 Mercy 1 (Fri., Oct. 30)

#4 Branford 2, #5 Hamden 0 (Sat., Oct. 31)

#2 Cheshire 2, #7 Sacred Heart Academy 0 (Sat., Oct. 31)

#3 Daniel Hand 1, #6 Guilford 0 (OT) (Sat., Oct. 31)

Semifinals – Monday, Nov. 2 @Hamden HS

Lauralton Hall vs. Branford – 5 p.m.

Cheshire vs. Daniel Hand – 7 p.m.

Championship Game – Wednesday, Nov. 4 @Hamden HS – 7 p.m.

Girls Volleyball

First Round – Friday/Saturday, Oct. 30-31

#4 Branford 3, #13 Sheehan 1 (20-25, 25-17, 25-23, 25-16) (Oct. 30)

#5 East Haven 3, #12 Foran 1 (25-16, 25-19, 23-25, 25-7) (Oct. 31)

#6 Daniel Hand 3, #11 Lauralton Hall 0 (25-22, 25-17, 28-26) (Oct. 30)

#7 West Haven 3, #10 Sacred Heart Academy 1 (25-22, 22-25, 28-26, 25-23) (Oct. 30)

#8 Shelton 3, #9 Mercy (20-25, 25-21, 22-25, 25-17, 15-6) (Oct. 31)

Quarterfinals – Monday, Nov. 2 @Higher Seeds

#8 Shelton at #1 Amity Regional – 5:30 p.m.

#5 East Haven at #4 Branford – 5:30 p.m.

#7 West Haven at #2 Cheshire – 6 p.m.

#6 Daniel Hand at #3 Guilford – 5:30 p.m.

Semifinals – Wednesday, Nov. 4 @Higher Seeds

Championship Game – Friday, Nov. 6 @North Haven HS – 6 p.m.

Girls Swimming

Trials – Monday, Nov. 2 – Div. 1 @North Haven HS; Div. 2 @West Haven HS – 5 p.m.

Diving – Tuesday, Nov. 3 @Hamden HS – 5:30 p.m.

Championship Meet – Wednesday, Nov. 4 @SCSU – 6 p.m.

By participating in the comments section of this site you are agreeing to our Privacy Policy and User Agreement

© HAN Network. All rights reserved. Shelton Herald, 1000 Bridgeport Avenue, Shelton, CT 06484

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress